Ha minden igaz, a magyar foci újra felkerült az európai értelemben vett labdarúgás térképére, olyan nagyhatalmak társaságában, mint Ausztria, Svájc, Bosznia-Hercegovina vagy a német oberligák. Merthogy állítólag mi is belekeveredtünk a nagy nemzetközi focimaffia-összeesküvésbe és szerencsejáték-csalásba. Már hallom, amint hamarosan, ha konkrétumok lesznek, megtudjuk a magyar labdarúgás vezérkarától, hogy elvezetett meccsekkel nagy pénzt kaszáló ördögi bűnszövetkezetek ártatlan bábjai voltak egyes megtévedt, gyenge, súlyosan befolyásolható fiatal vagy naiv sportemberek, köztük, akár, akár-akár-akár, de korántsem biztosan, játékvezetők is.
A mosakodást megjósolni nem is olyan nehéz. A német lapokban, konkrétan a Bildben egyetlen konkrét példaként említett magyar klub, az Újpest azzal kezdi az ügyről szóló közleményét: "klubunk nem lehet érintett az úgynevezett fogadási botrányban", majd később azt írja: "az Újpest FC, mint klub semmilyen szinten nem kapcsolható össze az úgynevezett nemzetközi fogadási botránnyal" (míg az egykor BL-t is megjárt svájci FC Thun elnöke hivatalosan megerősíti, hogy egy játékosát már fel is függesztették a bundabotrány miatt). Hangsúlyozom: az ártatlanság vélelme természetesen megilleti az újpestieket, akár szeretjük a jó öreg Dózsát – tudom, most felhorkanás sokakban, sebaj –, akár nem. Pláne, hogy az is lehet: az Újpest csak egyetlen elcsalt meccset játszott, és akár még az is lehet, hogy az éppen a Dózsa ellenfele csalta el – bár, mivel a lilák tavaly másodikok lettek, és sokáig elsők voltak, azon aligha lehetett nagyot kaszálni, ha nyernek.
Szóval lehet, hogy a 13 elcsalt magyar meccsből valóban egyet sem az Újpest játszott. De azért nézzük csak, milyen eredményeik voltak 2009 tavaszán: a 17. fordulótól a 25. fordulóig vezették a bajnokságot. Kilenc meccsükből nyolcat megnyertek – köztük a Debrecen ellenit is –, öt győzelem után Kecskeméten játszottak egy 2:2-t. Már ez a 2:2 is szemet szúrhat, bár tudjuk, a Kecskemét tavaly nagyon erős csapat volt, otthon alig veszített meccset.
De az érdekes nem is annyira ez, hanem ami az utolsó öt fordulóban történt. Vereség a Hungária körúton a csak 11. helyezett MTK-tól, majd 2:2-es döntetlen otthon a Diósgyőrrel – igaz, akkor a DVTK sokkal erősebb volt, mint most –, ekkor vissza is estek a második helyre. Majd jött egy 3:1-es vereség a szürke középcsapat Paks otthonában, aztán a ZTE-t legyőzték ugyan 2:1-re, ám az utolsó két fordulóban ezt két újabb, igaz, már tét nélküli vereség követte: kikaptak a csak nyolcadik Győrtől, majd otthon a hatodik helyezett, szintén tét nélkül játszó Fehérvártól.
Persze, a rossz szezonvégi forma nem ritkaság Újpesten – emlékezhetünk, Mészöly Gézának az állásába került a két egymás utáni szezonban három szezonból kettőben az utolsó fordulóban elbukott aranyérem –, de az eredmények alakulása, ahogy mondani szokták, adhat okot a gyanúra. Mert megdöbbentő eredményeket más klubok is össze-összehoztak tavasszal – például a mélyrepülését akkor kezdő Vasas kikapott a Siófoktól otthon, az MTK egy négyest kapott a Fehérvártól és a Kecskeméttől otthon, a Győr 7:2-re verte a ZTE-t Zalaegerszegen –, de egyik csapat sem sorozatban produkálta a meglepő eredményeket. Ahogyan idén ősszel sem: bár furcsa eredmények ezúttal is voltak – ilyen mások mellett a Videoton 6:3-as kecskeméti győzelme, a Debrecen diósgyőri veresége, a Pápa újpesti sikere, az MTK és a Paks budapesti döntetlenje – tendenciát itt sem látni egyetlen csapatnál sem. Furcsa eredmények persze kellenek is, ha minden igaz, 13 magyar meccsen kaszálta a fogadómaffia, és aligha a Csesztreg-Celldömölk NB III-as derbiken (bár egy NB II-es Fradi-vereségen talán igen, olyan viszont nemigen volt).
Az újpestiek persze lehetnek nagyon-nagyon szerencsétlenek, még az is lehet, hogy a klub nevét említő Bildnél egyszerűen megnézték a furcsa eredményeket, és gyakran szerepelt a listában az UTE neve. Ebben az esetben majd jó kis kártérítést is szakíthatnak, és büszkén verhetik a mellüket a Megyeri úton: nem csalók voltunk, csak, ahogy szoktunk, bénák.