Amint elhelyezem a bejegyzés végén az utolsó pontot, már pattanok is fel a székemből, és indulok a legközelebbi sporttagozatos általános iskolába. Kiválasztok ott egy ötödikes, na jó, egy hatodikos osztályt, és mindenkivel leszerződöm menedzsernek. Nem lehet bukni a dolgon, ahogy a világ dolgait elnézem, 3-4 éven belül az osztály felét leigazolja egy profi csapat vagy egy akadémia. Mert ez most a trend, fiatalít, aki csak tud. Mintha tornászlányok között járnánk, húsz fölött már öregnek érzi magát az ember, valaki minél fiatalabb, annál jobb.
Az őrült fiatalítás hullám hazánkban először az MTK-nál kezdődött, a csapat a Sándor Károly Akadémia 17-20 éveseinek erőnlétével és technikai tudásával alázza a magyar bajnokság szereplőinek nagy részét, mint ezt már korábban leírtam, bajnokok ugyan nem lesznek, amíg Várszegi nem akarja – de bármikor lehetnének, ha akarná –, ám a legtechnikásabb, legszebb focit játsszák.
Persze nem a Hungária körúton találták fel a spanyolviaszt, és maga a jelenség, a tizenévesek beépülése a nagycsapatba sem új. Egy szerdai kommentelő hosszú listát sorolt Raúltól Owenig, én most nem ismétlem meg. Csakhogy amíg korábban ezek egyedi esetek voltak, mára tömegjelenséggé váltak.
Az Arsenal évek óta alig igazol komoly felnőtt játékosokat – Rosicky volt az üdítő kivétel tavaly, és a cserével odakerült Gallas –, viszont kinevelt egy Fabregast, van Persie-t, Ebouét, ha valaha is nagy játékos lesz, itt lehet azzá Walcott, Senderos, Fabianski, és ne feledjük, Dudás Ádámot is tesztelték, emellett idén egy 15 évet betöltött norvég védőt is igazoltak. A tengerentúlon kezdőjátékos volt a Washington DC-ben 14 évesen Freddy Adu, és az utóbbi években már a Manchester United is nyitott a nagyon fiatalok felé (nemcsak a már odakerülésekor ismert Rooney-ra gondolok).
De visszatérve a hazai terepre: az MTK mellett tavaly, igaz, akkor a pénzhiány miatt a Honvéd is megpróbálkozott a fiatalítással. Aztán jött a pénz, jöttek a hazai szinten nagynak gondolt nevek, Bárányos, Vincze Gábor, Tóth Mihály. De közben azért az utánpótlásválogatott Debreceni és Ivancsics is a nagycsapat tagja lett, hozták a 19 éves Diegót, stabil csapattag a 20 éves Benjamin és Abraham. És most itt a legújabb szerzemény, a 16 éves amerikai Brandon Lee (vele és Vinczével tényleg ütős kis csapat lesz a Honvéd). Akadémia van Felcsúton is, és még ki tudja hány helyen (többek között az egykori szövetségi kapitány, Jenei Imre pártfogásával az NB III-as Gyulán is). Komoly szerepet szánnak a fiataloknak a Debrecennél is, ahogy nézem, de más vidéki csapatnak is van komoly utánpótlás-nevelési hagyománya.
A fiatalítás egyébként az a legszebb, hogy mindeközben a legnagyobb ifjú tehetségek még csak nem is itthon, hanem külfödön (Olaszországtól Skócián át Oroszországig) próbálják ki magukat, és lesz belőlük egy jó válogatott. Ha jól hiszem, Vass Ádám volt hamarabb felnött válogatott, mint hogy felnőtt bajnokija lett volna. Hamarosan talán még ifi bajnokija sem lesz egy-két játékosnak – mert alulról kilóg a korcsoportból –, és felnőtt NB I-es múltja igen.
Tornászlányfocisták, hajrá, tiétek a jövő.